Poklady Peru - Machu Picchu s pěší turistikou + tajemný Velikonoční ostrov
-
ubytování: hotelubytování: hotelstrava: snídaněstrava: snídanědoprava: leteckydoprava: letecky
-
- Exotika
Program zájezdu
1. den: Odlet z Prahy s přestupy přes Limu .2. den: Přelet do CUSCA (UNESCO) – transfer na ubytování, aklimatizace, protože Cuzco leží v nadm. výšce 3 400 metrů. Odpolední pohodová prohlídka města s křivolakými uličkami, koloniálními paláci a chrámy na inckých základech, hlavní náměstí a centrum městského života PLAZA DE ARMAS, monumentální španělská KATEDRÁLA postavená na základech bývalého inckého paláce v r. 1559 (stavba trvala sto let), Chrám slunce a Zlatá zahrada CORICANCHA, nejvýznamnější svatyně Inků, španělskými dobyvateli částečně přestavěná na klášter Santo Domingo, přesto zůstaly zachovány původní incké zdi. Nocleh v Cuscu .
3. den: Celodenní výlet z Cusca - WAQRAPUKARA TREK: brzy ráno odjezd z Cusca , asi 2hodinový přejezd do Quiquijana, kde absolvujeme snídani. Cestou pojedeme kolem největší laguny v oblasti Cusca, LAGUNY POMACANCHI. Po snídani budeme pokračovat v přejezdu do města Santa Lucía, kde začíná poslední úsek, asi půl hodinová jízda do výchozího bodu treku. Waqrapukara trek je vynikající možnost úniku od větších davů turistů na frekventovaných místech, místo klidu, s možností objevovat nádherná místa s minimem místních i turistů. Vlastní trek je v délce asi 8 km, 3 hod. chůze, s výhledy do monumentálního kaňonu APURIMAC, jednoho z nejhlubších v Peru. Na cílovém místě nám zůstane asi 1,5 hodiny času na prohlídku incké pevnosti rohů a pozůstatků chrámu a výhledy do kaňonu. Monumentální dva skalní rohy se tyčí do výšky 4 140 metrů. Stejnou cestou se vrátíme zpět k autobusu a vrátíme se do Cusca na nocleh.
4. den: Minibusem přejedeme do Posvátného údol í řeky URUBAMBA. Cestou si uložíme velká zavazadla do úschovny partnerské cestovní kanceláře a dále budeme cestovat více nalehko. Pohledy na impresivní terasy Inků s Andami v pozadí, to je Archeologický park MORAY , známý kruhovými terasami (největší má průměr cca 150 metrů a hloubku více než 30 metrů). Předpokládá se, že toto místo sloužilo jako experimentální zemědělská laboratoř Inků, kde zkoumali různé mikroklimatické podmínky pro pěstování plodin. Zastavíme se u tisíců SOLNÝCH BAZÉNŮ MARAS , jedno z nejnezapomenutelnějších míst v Posvátném údolí. V oblasti je více než 3000 malých bazénů, které vlastní a spravují místní rodiny. Voda se do nich přivádí prostřednictvím důmyslného zavlažovacího systému a poté se nechává odpařovat sluncem. Prohlédneme si legendární nedokončený chrám OLLANTAYTAMBO (2 792 m.n.m) s jeho neuvěřitelně obřími kvádry z růžové žuly, jedno z nejzachovalejších měst incké éry, postavené v 15.st. Ollantaytambo sehrálo významnou roli v boji Inků proti Španělům. Po pádu Cusca vedl incký vůdce Manco Inca Yapanqui odboj proti španělským dobyvatelům a Ollantaytambo se stalo jeho útočištěm a pevnost se stala jedním z posledních míst, kde se Inkové úspěšně bránili. V Ollantaytambo se nachází pevnost, chrámové komplexy, obřadní místa a kamenné chrámy. V Ollantaytambo se ubytujeme na jednu noc.
5. den: Brzy ráno odjezd vlakem na km 104, kde začíná trek po Stezce Inků v celkové délce asi 16 km (na trek bude k dispozici většina dne). Výchozí bod je v nadm. výšce 2 100 metrů. Cílem treku je WINAYWAYNA v nadm. výšce 2 650 metrů s vodní fontánou, chrámy a zemědělskými terasami. Pokračujeme v cestě ke SLUNEČNÍ BRÁNĚ INTI PUNKU (2 730 mn.m.), odkud se naskýtá jeden z nejkrásnějších výhledů na Machu Picchu. Sluneční brána Inti Punku je prvním místem, kam se dostanete, když se blížíte k Machu Picchu . Nabízí fantastický výhled na město. Pauza na oběd (v ceně, formou obědového balíčku). Asi hodinový sestup na Machu Picchu . A protože většina jednodenních návštěvníků již bude pryč, budeme mít toto místo jen pro sebe. MACHU PICCHU (UNESCO) – ruiny inckého kultovního města v peruánských Andách v horském sedle asi 400 metrů na řekou Urubamba v nadm. výšce 2 430 mn.m. Ztracené město Inků, nejvýznamnější ikona incké kultury. Místním autobusem sjedeme do Aguas Calientes , kde se ubytujeme na jednu noc, večeře v ceně. V podvečer se ještě můžeme vykoupat v místních léčivých termálních pramenech.
6. den: Návštěva legendárních ruin paláců a chrámů MACHU PICCHU (UNESCO, 2 400 m n. m.), brzy ráno výjezd místním autobusem na monumentální MACHU PICCHU s dechberoucím panoramatickým výhledem na celý komplex s dominantou WAYNA PICCHU tyčící se nad ruinami Machu Picchu. Prohlídková trasa s místním průvodcem v délce cca 2-2,5 hodiny. Následně cca 2,5 hodiny dlouhý výstup na Cerro Machu Picchu (Montaňa de Machu Picchu) s nejrozsáhlejším výhledem na místo kolem stezky Inků od Winay Wayna a Phuyupatamarka, dolů na dno údolí a působivé terasy až po samotné Machu Picchu . Cerro Machu Picchu je největší hora tyčící se nad lokalitou Machu Picchu . Negarantujeme, že se podaří zajistit vstupenky na Cero Machu Picchu, záleží na dostupnosti. Pro cestu dolů z Machu Picchu do Aguas Calientes si můžete zvolit buď jízdu místním autobusem (tato jízda není zahrnuta v ceně zájezdu), nebo pěší sestup a ještě naposledy si tuto oblast užít. Odpoledne návrat turistickým vlakem a minibusem zpět do CUSCA .
7. den: Celodenní výlet 7 jezer Ausangate. Tento trek patří k nejkrásnějším trekům v pohoří Vilcanota. Brzy ráno odjezd z Cusca, asi 3 hodinový přejezd do Pacchanta v nadm. výšce 4 300 mn.m., snídaně. Okruh k 7 jezerům (celková délka pěší trasy asi 5 hodin) Otorongo macho, Otorongo hembra, Puca cocha, Alqa coha, Comer cocha a Pata cocha. Kolem 14.hod. návrat do obce Pacchanta, oběd (v ceně) a možnost užít si horké prameny (nejsou zahrnuty v ceně, vstup je cca 5 USD / os.).
8. den: Brzy ráno odjezd do VINICUNCY, DUHOVÝCH HOR. Přejezd do Duhových hor a začátek trasy v Quesiuno (4 326 mn.m.). Tříhodinová túra do Duhových hor s dosažením nadm. výšky 5 020 metrů a výhledy na pestrobarevnou horu. Hoře její barvy dodávají přírodní ložiska nerostů. Trek je středně obtížný s několika strmými úseky a vysokou nadm. výškou, možnost najmout si koně nebo mezka za cca 30 USD / 1 cesta. V cílovém bodu asi hodinová zastávka na focení a svačinu, poté asi 2hodinový sestup zpět. Návrat do Cusca na nocleh.
9. den: PDokončení prohlídky blízkého okolí Cusca : opět pohodový půlden, poslední, který věnujeme Cuscu a inckým památkám v jeho okolí. Mohutná incká pevnost SACSAYHUAMÁN, která leží nad Cuscem s obrovskými kamennými bloky a nádherným výhledem na město. Dále navštívíme QENQO, další archeologický komplex a ceremoniální centrum Inků. Červená pevnost PUCA PUCARA a na závěr komplex TAMBOMACHAY s akvadukty, zásobníky na vody, prameny. Návrat do Cusca a transfer na letiště odpoledne. Večer odlet z Cusca s přestupy směr Velikonoční ostrov.
10. den: Po poledni přílet na Velikonoční ostrov, jedno z nejizolovanějších míst na světě RAPA NUI (Velikonoční ostrov), transfer na ubytování. Seznámení s jedinou osadou na ostrově HANGA ROA, návštěva rybářského přístavu.
11. den: V rámci 4 celodenních výletů se podrobně seznámíme s Velikonočním ostrovem, jeho historií, kulturou a tradicemi. JOURNEY OF LEGENDS – „CESTA ČASEM“. Anakena – nejkrásnější pláž ostrova. Te Pito Kura s pomníkem ahu – v této oblasti největší socha s téměř 10 metry výšky. Puna Pau – malá sopka, kde se těžil červený kámen scoria pro horní části soch moai. Ahu Akivi – jediná památka s moai, které hledí směrem k moři. Kráter Rano Kau s úžasným výhledem na celý ostrov. Orongo – slavnostní kamenná vesnička zasvěcená soutěži ptačího muže na hřebeni sopky Rano Kau, výhledy do kráteru sopky.
12. den: CESTA „MEGALITY“ – cesta podél jižního pobřeží ostrova. Vinapu – nejdokonalejší skalní stěna připomínající Machu Picchu. Hanga Poukara – krásná pobřežní oblast s drsnými lávovými skalními útvary a několika sochami v řadě. Vaihu – rekonstrukce starobylé vesnice. Akahanga – ve starověku největší vesnice v oblasti. Rano Raraku – sopka, která byla přebudována na továrnu na hromadnou výrobu gigantických megalitů. Prakticky všechny sochy byly vytesány zde. Ahu Tongariki – největší a nejpůsobivější památka Rapa Nui s 15 sochami moai.
13. den: „SEVERNÍ POBŘEŽÍ“ – klidná atmosféra, nejodlehlejší a nepřístupné oblasti Rapa Nui, opuštěné prehistorické zbytky. Ana Kakenga – jeskyně se dvěma okny. Te Peu – izolovaná vesnice s nedotčenými archeologickými pozůstatky. Vai Mata s největší sochou na severním pobřeží. Socha moai z černého čediče. Cestu zakončíme na nejtropičtější a nejpohodovější pláži ostrova Anakena.
14. den: VÝCHOD SLUNCE NA TONGARIKI – dechberoucí podívaná při pohledu na východ slunce na největší a nejpůsobivější památce Velikonočního ostrova Ahu Tongariki. Mezi dubnem a zářím vyjde slunce za sopkou Poike. Následně procházka po jedné ze starověkých dopravních cest moai a cestou můžeme prozkoumat spadlé sochy. Sochy, které spadly, byly opuštěny a ponechány na místě.
15. den: Dopoledne volno, poslední nákupy… Transfer na letiště, odpoledne odlet z Velikonočního ostrova přes Santiago do Prahy.
16. den: let
17. den: přílet do Prahy.